Off Grid Sistemler

AGRON ENERJİ

Off-Grid GES Sistemler
(Şebekeden Bağımsız Sistemler)

Şebekenin ulaşmadığı veya ulaşımının çok zor olduğu koşullarda bu sistemler enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanır. Şebekeden bağımsız olan bu sistemlerde, yeterli sayıda fotovoltaik modül kullanıldığında enerji ihtiyacının tamamı karşılanmış olur. Güneşten üretilen enerji, akü gibi depolama birimleri ile depolanır ve ihtiyaç halinde veya gece şebeke yardımı olmadan depolanan enerji kullanılabilir veya jenaratörlerle de  hibrit çalıştırılabilir, yakıt tasarrufu ve yakıt lojistik sıkıntısını ortadan kaldırabilir. Merkezi şebekeye bağlı olmamak elektriksiz kalmayı gerektirmez. Bir dağın tepesinde, bir ormanın veya çölün ortasında ya da herhangi bir ücra köşede olsanız da güneş enerjisinden faydalanabilirsiniz. Kendi enerjinizi ürettiğiniz takdirde merkezi şebekelere veya enerji şirketlerine bağımlı kalmazsınız.

OFF GRİD SİSTEMLERİN EN ÖNEMLİ AVANTAJLARI

 • Şebekenin olmaması halinde ekonomik çözümdür
 • Şebeke bağlantısının tesis maliyetine kıyasla uygun ve gerçekleştirilebilir
 • Yakıt maliyeti yoktur
 • Sistemler enerji ihtiyacına göre arttırılabilir
 • Sistemler aşama aşama kurulabilir, bu sayede esnek kurulum maliyetleri vardır.

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SİSTEMLERİN UYGULAMA ALANLARI

 • Haberleşme istasyonları, kırsal radyo, telsiz ve telefon sistemleri
 • Petrol boru hatlarının katodik koruması
 • Metal yapıların (köprüler, kuleler…) korozyondan korunması
 • Elektrik ve su dağıtım sistemlerinde yapılan telemetrik ölçümler, hava gözlem istasyonları
 • Orman gözetleme kuleleri
 • Deniz fenerleri
 • Elektrik enerjisinin bulunmadığı alanlar vb.

Proje Süreçleri

On-Grid | Off-Grid | Tarımsal Sulama

GES
DANIŞMANLIK

GES
PROJELENDİRME

GES
KURULUM

GES İŞLETME
BAKIM

Çağrı Mektubu

Lisanssız Güneş Enerjisi Santralı kurmak isteyen yatırımcılar, üretim tesisinin kurulacağı bölgedeki ilgili Elektrik Dağıtım Şirketine başvurarak, ilgili Trafo Merkezinde boşluk olması durumunda Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu alır.

Güç Sınırı Şartı

Kurulması planlanan güneş enerji santralinin kurulu gücü, üretimin ilişkilendiriliceği tüketim tesisinin sözleşme gücünün otuz katından fazla olamaz.

Proje Onayı

Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubunun tebliğ tarihinden itibaren 90 gün içerisinde tesise ait projelerin onaya sunulmuş olması ve 180 gün içerisinde de ilgili kurumun onayı gerekmektedir.

Bağlantı Anlaşması

Proje onay tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ilgili Şebeke İşletmecisine Bağlantı Anlaşması imzalanması için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Santral Kabulu

Bağlantı Anlaşması imza tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde GES’in kurulumu tamamlanarak geçici kabulünün yapılması ve işletmeye alınmış olması gerekmektedir.

Sistem Kullanımı

TEDAŞ tarafından kabulu yapılan güneş enerji santrali ile santralin bağlı bulunduğu Elektrik Dağıtım Şirketi arasında Sistem Kullanım Anlaşması imzalanır ve güneş enerji santrali elektrik satışına başlar.

Neden Güneş Enerjisi

On-Grid | Off-Grid | Tarımsal Sulama

Çevre Dostu

Hiçbir sera gazı salmayan ve herhangi bir egzoz gibi zararlı gaz bırakmayan güneş enerjisi sistemleri tamamen doğa dostudur. Çok çevreci olan bu sistemler, doğada bol miktarda bulunan güneş ile çalışmaktadır. Bundan dolayı doğayı kirletmemektedirler. Gelecek nesiller için yapılacak en iyi şey olan temiz gelecek ancak yenilenebilir enerji ile mümkündür.

Kısa Amortisman Süresi

Eğer elektrik şebekesi olmayan bir yerde eviniz varsa işte o noktada güneş enerjisi sistemleri bulunmaz bir nimet oluyor. Çünkü, jeneratör kullanırken aylık 1000’lerce lira parayı sadece yakıta harcarsınız. Ancak, güneş enerjili sistem için sadece ilk yatırım maliyetiniz olur. Daha sonra tekrar para harcamak durumunda kalmazsınız. Aylık elektrik faturası derdiniz olmaz.

Güvenli Yatırım

Yapabileceğiniz en güvenli yatırım güneş enerjisine yapacağınız yatırımdır. Çünkü en başında en az 10 yıl devlet garantisi vardır. Dolar, avro gibi sürekli artış veya azalış olmaz. Geliriniz dolar üzerinden sabittir. Zamlardan ve enflasyondan etkilenmezsiniz.

Enerji Bağımlılığını Ortadan Kaldırır

Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler kesinlikle güneş enerjisine ağırlık vermelidir. Çünkü bu sistemler ile sadece güneşe bağımlı olursunuz. Ve hiç kimseye minnet etmek zorunda kalmazsınız. Belki, güneş enerjisini belli bir kapasiteye kadar kullanabiliriz ama bu bile dışa bağımlılığı çok fazla miktarda engeller.

15

Çatı GES Kurulumu

10

Arazi Üstü GES Kurulumu

100

Tarımsal Sulama GES

100

Off-Grid Sistem

AGRON ENERJİ

Siz de fabrikanızın çatısına, evinizin çatısına, ya da tarımsal sulama da kullanmak için solar enerji kullanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

İletişim